Universitatea arată forță, dăruire, consistență în joc și învinge într-o manieră clară Petrolul.

Universitatea Craiova – Petrolul Ploiești  2-0

Universitatea: Straton – Dumitraș, Iliev, Acka, Vătăjelu – Zlatinski, Madson – Ivan, Rocha (80 Băluță), Bancu (85 Izvoranu) – Măzărache (60 Mateiu). Rezerve: Popescu, Achim, Kay, Mateiu, Hergheligiu, Băluță, Izvoranu. Antrenori: Daniel Mogoșanu, Victor Naicu.

Petrolul: Cobrea – David, Prestia, Inez, Begeordi – Guerriero – Pacar, Zoubir (65 Ziani), Marinescu (65 Markos), Varga (46 Gavrilă)– Paolucci. Rezerve: I. Popescu, Mișelăricu, Gavrilă, Ziani, Markos, Bucșa, Pulhac. Antrenor: Constantin Schumacher.

Arbitri: Marius Avram, Aurel Onița, Mircea Orbuleț. R: Iulian Dima.

Observatori: Romulus Gabor, Eduard Dumitrescu.

Eliminat: Madson 57

Peste 3.000 de suporteri sunt alături de alb-albaștri la primul meci din 2016. Disputa începe cu oltenii în atac, dar primele șanse le au adversarii: Marinescu trage peste dintr-o lovitură liberă de la 17 metri, lateral stânga, apoi Straton respinge excelent călcâiul lui Paolluci din 2 metri. Echilibrăm, iar la un corner oaspeții fac henț în careu. Execută Vătăjelu, Cobrea respinge în față, mingea îi revine internaționalului oltean care punctează pentru 1-0. Cu șapte minute înainte de finalul reprizei, „capul“ lui Măzărache, după o centrare ideală a lui Zlatinski de pe drepta, trece puțin pe lângă. Este ultima șansă a reprizei pe care oltenii o încheie în avantaj.

Începem bine actul secund, iar Măzărache scapă singur spre poartă, dar este deposedat în ultima clipă și obține doar corner. La lovitura de colț, Acka, din centrul careului, reia spre vinclu, dar mingea îl izbește pe Măzărache, și scorul rămâne 1-0. În minutul 57, Universitatea rămâne în zece, Madson fiind eliminat pentru cumul de galbene. Nu resimțim șocul, iar Ivan, servit de Zlatinski, șutează în diagonală, puțin pe lângă poartă. Intră Mateiu în locul lui Măzărache, iar finalul îl vom juca pe contra-atac, mizând pe viteza lui Ivan și Rocha. La prima șarjă periculoasă, după un un-doi cu Ivan, Rocha șutează din semifoarfecă și face 2-0. Un nou contra-atac în trei, pornit de Ivan, continuat de Bancu și încheiat cu șutul lui Zlatinski în plasa laterală crează panică în rândul vizitatorilor. Facem spectacol în 10, iar după o nouă combinație de efect, pe metru pătrat între Rocha, Zlatinski și Bancu, ultimul scapă singur spre poartă, dar șutul în forță, pe scurt, este respins în corner. Riposta oaspeților e firavă, lovitura liberă a lui Ziani trecând mult peste. Nu facem pasul în spate, iar exteriorul lui Bancu trece razant cu transversala. După o combinație excelentă în careul advers, Băluță, proaspăt intrat, introduce mingea în ațe, dar din poziție de ofsaid și scorul rămâne 2-0. Contra-atacurile oltene continuă să fie devastatoare, Ivan, lansat perfect de Băluță, trimițând puțin pe lângă. Vătăjelu îl deschide apoi ideal pe Ivan, dar vârful nu mai are forță și este deposedat. Băluță insistă la o minge în careul ploieștean, dar șutează în plasa laterală.

În urma victoriei, ne consolidăm locul 8 în clasament, la cinci puncte în urma locurilor de play-off, cu 2 etape rămase de disputat din sezonul regulat.