ȘTIINȚA ESTE ÎN FINALA CUPEI ROMÂNIEI!

Universitatea Craiova – FC Botoșani 6 – 3 scorul la general (5 – 1, 1 – 2) și ne-am calificat în finala Cupei României. Umplem stadionul cu FCSB și apoi luptăm împreună pentru trofeu, după mulți ani de așteptare!

Data: 09.05.2018

Ora: 17:00

Stadionul: „Municipal”, Botoșani

Competiție: Cupa României (returul semifinalei)

Goluri: Mircea Axente (min. 13), Bojan Golubovic (min. 65) / Alexandru Mitriță (min. 60)

FC Botoșani: Cobrea - Plămadă, Burcă, Miron, Muşat - Rodriguez, Achim - Roman, Moruţan, Golofca - Axente
Rezerve: Pap, Tincu, Dumitraş, Chitoşcă, Oaida, Golubovic, Serediuc
Antrenor: Costel Enache

Universitatea Craiova: Mitrovic - Popa, Kelic, Ferreira - Dimitrov, Mateiu, Zlatinski, Briceag - Gustavo, Băluţă, Mitriţă
Rezerve: Popescu, Popov, Burlacu, Bancu, Glavina, Martic, Screciu
Antrenor: Devis Mangia

Aproximativ 50 de suporteri ai Științei au bătut cale lungă pentru a fi alături de favoriții lor la Botoșani într-un moment de mare importanță. La finalul meciului, s-au bucurat alături de băieți pentru calificarea în mare finală. Gazdele au început tare acest joc de pe „Municipal” și au reușit să marcheze încă din minutul 13. O acțiune solitară a vedetei botoșănenilor, Olimpiu Moruțan l-a adus pe atacantul Axente în poziție de finalizare. Acest a marcat fără probleme din șase metri. 1 – 1 a fost scorul pauzei.

Elevii lui Devis Mangia au ieșit mult mai motivați de la cabine și starul Alex Mitriță a tranșat soarta calificării Universității în minutul 60. „Piticul atomic” a înscris după o acțiune pe cont propriu pe partea stângă, învingându-l pe goalkeeperul Cobrea printr-un șut perfect. Replica oaspeților a venit cinci minute mai târziu. Golubovic a profitat de o eroare a lui Kelic și l-a lobat pe Mitrovic de la marginea careului. 2 - 1 a fost scorul final.

Vă mulțumim că ați fost alături de noi. #FINALA o jucăm împreună!