Spectacol în peluză și-n teren pentru un punct

Știința și-a dominat categoric adversarul, a ratat însă din toate pozițiile și prin urmare a obținut un singur punct de la Chiajna.

Concordia Chiajna – Universitatea Craiova         0-0

Stadion: „Concordia“, spectatori: 600

Chiajna: Bălgrădean – Bărboianu, Albu, Tincu, Bucurică – R. Costin – Serediuc (63 Ciobanu, 88 Roșu), Cristescu, Grădinaru – Răducanu, Pena (75 Padovani). Rezerve: Drăghia, Rogoveanu, Cristea, Asanache. Antrenor: Emil Ursu

Universitatea: Calancea – Briceag, Kay, Acka, Vătăjelu – Mateiu, Zlatinski, Nuno Rocha – Băluță, Ivan, Gustavo (83 Bancu). Rezerve: Popescu, Kelic, Vlădoiu, Bancu, Manea, Petre, Surugiu. Antrenor: Gheorghe Mulțescu

Arbitri: G. Rădulescu, V. Marinescu, M. Nicoară. R: H. Mladinovici

Observatori: M. Bucurescu, L. Ciobotariu.

150 de suporteri olteni înfruntă gerul și cântă din primul minut pentru echipă, pentru culori pe stadionul din Chiajna. Răspunsul vine repede din teren, alb-albaștrii impunându-se la cârma partidei de la primul fluier. Dominăm autoritar și împingem adversarul în propriul careu. Triunghiurile de pase date în viteză destabilizează defensiva ilfoveană, dar lipsește lansarea decisive. Prima șansă reală vine în minutul 16, când, Ivan preia excelent pasa lui Gustavo, pe culoar, și trage cu 10 centimetri peste transversală. Riposta gazdelor e reprezentată de șutul telefonat al lui Serediuc, prins sigur de Calancea. Ivan întoarce pentru Gustavo, iar brazilianul, din poziție ideală, după ce se debarasează ușor de un fundaș advers, trage puternic, dar central și Bălgrădean prinde. Băluță, cu capul, reia peste centrarea lui Vătăjelu. Tot Băluță, din interiorul careului, lateral dreapta, nu nimerește de puțin ținta. Calancea are o intervenție mare cât un gol, când scoate cu piciorul, ca la handbal, șutul lui Serediuc, scăpat singur pe contra-atac. Dacă execuția lui Zlatinski de la 25 de metri ar fi fost cu 5 centimetri mai jos am fi preluat conducerea. Craiova atacă în valuri 45 de minute, însă pe tabelă este 0-0.

Începem peste adversar și actul secund. Ocaziile Științei sunt uluitoare: mai întâi Gustavo trece milimetric, în 2 metri, pe lângă centrarea ideală a lui Vătăjelu. Urmează Mateiu, tot din 2 metri, cu capul, direct în Bălgrădean. Rocha trage din marginea careului, prinde portarul. Gustavo e iar aproape de gol. Chiajna are garda jos, asediul e total. Calancea respinge în transverală șutul lui Ciobanu, apoi mingea iese în corner. Un fundaș ilfovean se aruncă la sacrificiu și scoate în corner șutul lui Băluță pe care scria gol. Acțiune identică, dar pe partea stângă, îl are în prim-plan pe Gustavo, dar iar se respinge. Bolta lui Ivan îl depășește pe Bălgrădean, dar și spațiul porții. Ivan scapă singur cu Bălgrădean, portarul faultează cu prețul unui avertisment. Călcâiul de efect al lui Zlatinski îi așeză mingea perfect lui Băluță, dar Bălgrădean se opune pentru a câta oară. Meciul, dominat cap-coadă de Universitatea, se încheie nedecis. Craiova face 37 de puncte și urcă pentru moment pe locul 2.