Știința aduce ma(n)gia

Prestație de basm a Universității în primul meci din semifinale, pe un Oblemenco electrizant: 5-1 cu Botoșani, cu hattrick Băluță! ”Așa e la Craiova și ne-am dori să fie așa pe toate stadioanele din țară”, a spus comentatorul Digi Sport pe finalul meciului.

A fost un meci cu goluri nemaivăzute, cu faze nebune, cu faulturi sălbatice, cu suișuri și coborâșuri: a fost fotbal, a fost superb!

Minutul 1 se lasă cu Craiova periculoasă în careu, dar Feșnic nu vede un fault al portarului la Bancu. După încă o ocazie mare a lui Băluță, Gustavo iese la rampă: se demarcă excelent în careu, cade din contactul cu adversarul, dar revine și pasează cu capul, impecabil, pentru un Băluță care face 1-0. Arbitrului îi revine vederea și vede un fault făcut de Tiago în atac la un gol neacordat al lui Gardoș. Craiova nu se resemnează și, 4 minute mai târziu, Mitriță pasează pentru dubla de clasă a lui Băluță.

Oaspeții nu se dau bătuți și marchează un gol foarte frumos în minutul 35, prin Acsinte, care plasează perfect mingea peste patru fotbaliști ai noștri, aflați în poartă. Dar a fost golul care i-a făcut pe alb-albaștri hotărâți să pună piciorul pe grumazul meciului. În prelungirile reprizei, Gustavo scoate un penalty pe care tot el îl transformă.

Urmează să iasă Mitriță la rampă, într-o fază pentru istoria fotbalului, în care zecile de pase consecutive ale oltenilor de până la finalizarea lui Mitriță au fost reluate insistent de televiziuni. Era 4-1! Dar nu se putea termina fără eroul din această seară: Băluță execută dumnezeiește o lovitură liberă în minutul 83 și își câștigă hattrick-ul și un scor care cu greu ar mai putea fi întors în retur: 5-1 pentru Universitatea!

A fost un meci pentru nepoți și strănepoți.