Test reușit: Universitatea Craiova obține prima victorie din 2018

Universitatea Craiova s-a impus în cel de al doilea amical din Antalya în fața ocupantei locului 11 din prima ligă poloneză, scor 1 – 0, grație golului marcat de golgheterul brazilian Gustavo Di Mauro Vagenin.

VIDEO CU MECIUL INTEGRAL

Stadion: terenul 4 din cadrul complexului sportiv Papillon

Ora: 17:00 (16:00 – ora României)

Spectatori: 100

Primul „11” trimis în teren de antrenorul Devis Mangia: Calancea – Martic, Popa, Tiago - Briceag, Bancu, Gustavo, Mateiu - Bic, Burlacu, Mitriță

De cealaltă parte, Adam Owen a optat pentru următorul prim „11”: Zelenika – Wawrzyniak, Vitoria, Chrzanowski - Wojtkowiak, Stolarski, Lipski, Mila - Peszko, Macierzynski, Paixao

Prima repriză s-a disputat sub semnul echilibrului, atuul principal al adversarilor noștri fiind forța fizică. Alb-albaștrii și-au pus în valoare tehnicitatea și prima mare ocazie a venit în minutul 23: vârful Burlacu a ochit vinclul porții lui Zelenika, însă șutul acestuia a fost respins spectaculos în corner. Presiunea a devenit din ce în ce mai mare, iar roadele au început să apară: același Burlacu a avut o incursiune exelentă pe partea stângă, însă a fost doborât în interiorul careului de Stolarski. Brazilianul Gustavo a înscris de la unsprezece metri în minutul 32. Nicio șansă pentru goalkeeperul advers. 1 – 0 a fost scorul pauzei la centrul sportiv Papillon.

La pauză a fost efectuată o singură modificare: a intrat Băluță în locul lui Burlacu, cel care a scos penaltiul din care noi am deschis scorul. Partea a doua a celui de al doilea joc amical din Antalya a debutat cu Știința în ofensivă, iar căpitanul Băluță a avut ocazia de a majora diferența în minutul 58, însă șutul acestuia din interiorul careului a fost respins. În minutul 60 au intrat Popov, Kelic, Bărbuț și Dimitrov, în locul lui Martic, Tiago, Mitriță și Briceag. De asemenea, în minutul 70 au fost introduși pe teren Dică, Screciu și Datkovic, în locul lui Calancea, Bic și Popa. Devis Mangia i-a mai aruncat în luptă până la finalul jocului pe tânărul Mihăilă, cel care de altfel a executat periculos o lovitură liberă de la 20 de metri și pe vârful Roman. 1 – 0 scor final, iar Universitatea Craiova obține prima victorie din cantonamentul din Antalya contra unei echipe puternice din Polonia.

Urmează ultimele două amicale: cu Zaglebie Lubin și Ludogorets Razgrad.