Universitatea Craiova - FC Ufa 2 - 3

Înfrângere pe stadionul din Kirchdorf: Universitatea Craiova - FC Ufa 2 – 3, prin golurile marcate de Alexandru Mitriță (min. 11) și Jovan Markovic (min. 69), respectiv Paurevic (min. 44), Krotov (min. 73) și Icboun (min. 89)

Data: 30.06.2018

Ora: 18:00 (19:00 – ora României)

Stadion: Kirchdorf Sportplatz

Competiție: Amical

Antrenorul Științei, Devis Mangia a trimis în teren următoarea echipă: 1. Popescu – 4. Popa, 6. Kelic (Puțaru, min. 84), 2. Tiago – 30. Dimitrov, 8. Mateiu, 23. Zlatinski (cpt.) (Rossi, min. 61), 11. Bancu (Briceag, min. 56) – 9. Burlacu (Markovic, min. 60), 14. Glavina (Gustavo, min. 56), 28. Mitriță (Mihăilă, min. 36). Rezerve: 13. Pigliacelli, 35. Dică, 49. Preduț - 24. Gardoș, 27. Martic, 3. Briceag, 21. Rossi, 7. Gustavo, 33. Mihăilă, 22. Bărbuț, 16. Markovic, 40. Puțaru, 39. Juncu, 32. Borța, 37. Șerban, 18. Bîrzan, 34. Baicu.

De cealaltă parte, Sergey Tomarov a optat pentru următorul prim unsprezece: 31. Belenov – 17. Zhiroglyadov, 20. Tumasian, 2. Putsko, 78. Diveev – 5. Jokic (cpt.), 6. Salatic, 19. Paurevic, 87. Bezdenezhnyh – 7. Sysuev, 21. Kehinde. Rezerve: 88. Shelia, 1. Chernov – 33. Suhov, 27. Nedelcearu, 13. Zaseev, 57. Krotov, 56. Krugoroy, 98. Oblyakov, 8. Carp, 44. Icboun, 3. Alikin.

Vreme superbă în cel de-al doilea amical al verii pentru echipa noastră. Ca și la partida precedentă cu V-Varen Nagasaki, alb-albaștrii au fost susținuți din tribune de câțiva români stabiliți în Austria. Alex Mitriță a deschis scorul pentru formația noastră printr-o acțiune de toată frumusețea: cel cu #28 pe tricou a luat o acțiune pe cont propriu pe partea stângă, i-a driblat în viteză pe fundașii adverși, apoi l-a executat pe goalkeeperul Belenov printr-un șut puternic din interiorul careului. Golul egalizator a „picat” cu doar un minut înainte de pauză: Paurevic a marcat și s-a intrat cu 1 – 1 la cabine.

La pauză au fost efectuate următoarele modificări: Popescu – Pigliacelli, Popa – Gardoș și Dimitrov – Martic. La doar 9 minute după ce a fost introdus pe teren, tânărul Jovan Markovic și-a adus echipa în avantaj după o lovitură de cap impecabilă. Brazilianul Gustavo i-a oferit assistul. Replica adversarilor a venit cinci minute mai târziu: Krotov Viacheslav a marcat simplu după ce a rămas singur cu goalkeeperul Pigliacelli. Rușii au marcat golul victoriei în minutul 89 prin Icboun Silvester.  2 – 3 scor final pe stadionul din Kirchdorf.