Universitatea Craiova – V-Varen Nagasaki 0 – 1

Înfrângere la limită în primul amical al verii. Formația din prima ligă japoneză s-a impus cu scorul de 1 – 0, prin reușita lui Nakahara.

Data: 24.06.2018

Ora: 18:00 (19:00 – ora României)

Stadion: centrul sportiv din Fulpmes (Austria)

Competiție: Amical

Gol: Nakahara (min. 27)

Pentru acest prim joc de pregătire din Austria, antrenorul Devis Mangia a trimis în teren următoarea echipă: 1. Popescu – 27. Martic, 6. Kelic, 2. Tiago, 30. Dimitrov, 8. Mateiu, 23. Zlatinski, 3. Briceag, 9. Burlacu, 14. Glavina, 33. Mihăilă. Rezerve: 35. Dică, 49. Preduț, 24. Gardoș, 21. Rossi, 22. Bărbuț, 16. Markovic, 40. Puțaru, 39. Juncu, 32. Borța, 37. Șerban, 18. Bîrzan

De cealaltă parte, japonezii au optat pentru următorul prim unsprezece: 1. Masuda – 29. Fukuda, 4. Takasugi, 32. Tokunaga – 3. Iio, 10. Kurogi, 17. Nakahara, 24. Kagawa, 20. Nakamura, 34. Nagura – 37. Hiramatu. Rezerve: 22. Okuda, 21. Tomizawa, 2. Tashiro, 5.      Tagami, 39. Choi, 6. Maeda, 7. Kono, 11. Suzuki, 19. Sawada, 15. Shimada, 23. Yoneda, 28. Onaga, 27. Niizato, 9. Delgado, 30. Tokushige.

Elevii lui Devis Mangia au început tare acest joc și vârful Burlacu ar fi putut să aducă deschiderea scorului în minutul 6 după o acțiune pe flancul drept cu Mateiu și Briceag protagoniști. Ultimul a centrat perfect pentru Burli, însă goalkeeperul Masuda a fost la post și a respins incredibil. Japonezul Nakahara a marcat pentru 1 – 0 după o execuție perfectă de la marginea careului. 1 – 0 la pauză pentru formația din prima ligă japoneză.

La pauză au fost efectuare următoarele schimbări: Rossi – Zlatinski și Bărbuț - Mihăilă. Ritmul a devenit unul alert în partea a doua a meciului, cu alb-albaștrii presând în permanență pentru a obține golul egalizator. La 10 minute după startul reprizei secunde, goalkeeperul Popescu s-a evidențiat prin două parade la aceeași fază. În minutul 62 au fost efectuate noi modificări: Gardoș a intrat pe gazon în locul lui Kelic și Markovic în locul lui Glavina. Juncu a intrat în locul lui Tiago 4 minute mai târziu. Până la final, au mai fost efecutate modificările: Puțaru în locul lui Martic, Borța în locul lui Dimitrov, Bîrzan în locul lui Burlacu și Șerban în locul lui Rossi. Scor final, 1 - 0 pentru V-Varen Nagasaki.

Acest joc a fost transmis în format #LIVEVIDEO pe website-ul oficial și pagina de Facebook.