Universitatea Craiova - PFC Ludogorets Razgrad 0-1

Universitatea Craiova a fost învinsă la limită de campioana Bulgariei, PFC Ludogorets Razgrad, în cel de al doilea amical din stagiul de pregătire centralizat.

Cea de a doua partidă de pregătire a Universității Craiova s-a disputat în această seară de la ora 18:00 (19:00 – ora României) în localitatea austriacă Kirchbichl. Ca și în primul amical cu CSKA Sofia, câțiva suporteri ai Științei au fost alături de favoriții lor.

Primul „11” al Științei a fost format din: 12. Calancea - 2. Vlădoiu, 18. Popov, 6. Kelic, 24. Briceag - 8. Mateiu, 54. Screciu - 10. Gustavo, 22. Băluță, 11 Bancu - 9. Ivan.

Ludogorets a folosit următoarea formula de joc: 33. Santos - 4. Cicinho, 32. Plastun, 55. Terziev, 19. Vasilev - 10. Campanharo, 72. Dost, 93. Vura - 11. Quixada, 28. Keseru, 37. Paulo

Stadion: SVK Arena

Pe o ploaie măruntă, fotbaliștii Universității Craiova au început în atac partida cu bulgarii, reușind să își creeze două ocazii importante încă din debut. În minutul 24, Alex Mateiu a consemnat una dintre cele mai mari ratări ale primei părți: acesta a șutut puternic de la aproximativ 30 de metri, însă execuția mijlocașului nostru a trecut puțin pe lângă vinclul porții adverse. Nici una dintre echipe nu a reușit să treacă în avantaj pe tabelă în primele 45 de minute

Tehnicianul Devis Mangia a efectuat la pauză două modificări în componența echipei, astfel că de la vestiare au ieșit următorii fotbaliști: 12. Calancea – 30. Dimitrov, 5. Barthe, 6. Kelic, 24. Briceag - 8. Mateiu, 54. Screciu - 10. Gustavo, 22. Băluță, 11 Bancu - 9. Ivan.

Cea mai mare ocazie a partidei a venit în minutul 52. Atacantul clubului nostru, Andrei Ivan, a lovit bara transversală a porții lui Santos, printr-o execuție frumoasă din apropierea careului advers. Alb-albaștrii au continuat în aceeași notă ofensivă, exercitând tot mai multă presiune asupra porții bulgare. Alb-verzii au obținut un penalty în minutul 86, Cosmin Moți reușind să transforme lovitura de departajare cu o execuție pe centrul porții. Tabela de marcaj nu s-a mai modificat până la finalul partidei, astfel că Știința pierde la limită în cel de al doilea amical, scor 0-1.

Pe parcursul reprizei secunde au mai fost realizate zece schimbări în componența echipei. Au ieșit în minutul 60 Kelic, Gustavo, Ivan, Bancu, Screciu, Briceag, Mateiu, Băluță și Calancea, în locul lor intrând Hreniuc, Buzan, Burlacu, Bărbuț, Jurj, Drăghici, A. Popescu, Petre și L. Popescu. Ultima schimbare a meciului a fost efectuată în minutul 82: Radu Bîrzan l-a înlocuit pe vârful Burlacu.