Universitatea, entuziasmantă în amicalul cu Pandurii

Băieţii lui Cârţu şi Săndoi s-au impus într-o manieră clară, cu 3-0, în jocul de verificare contra pandurilor din Târgu Jiu.

Universitatea Craiova – Pandurii Târgu Jiu     3-0

Au marcat: Ferfelea 33, Herghelegiu 55, 64

Stadion: Municipal, spectatori: 500

Universitatea (repriza 1): Bălgărădean – Achim, Frăsinescu, Acka, Vătăjelu – Madson, Tîrnăcop, Bancu (23 Băluţă), Varga – Ferfelea, Curelea.

Universitatea (repriza 2): Straton – Dănănae, Avrămia, Frăsinescu, Velcovici – Sin, Cârstea, Brandan, Mateiu, Băluţă, Herghelegiu. Au mai intrat: Brac, Gângioveanu. Antrenori: Sorin Cârţu, Emil Săndoi

Pandurii: Gliwa – Pleaşcă, Erico Da Silva, Mevlja, Momcilovic – Anton, Elton Da Silva, Nistor – Iorga, Roman, Gezim Shalaj. Au mai intrat: Mingote, Buleică, Nicoară, Predescu, Unguruşan, Constantin, Piţian, Smrekar, Feiz Shamsin, Horj, Militaru. Antrenor: Petre Grigoraş.

Universitatea Craiova câştigă categoric, cu 3-0, derby-ul amical de la Severin, cu Pandurii Târgu Jiu. Ferfelea, în prima repriză, şi dubla lui Herghelegiu din actul secund, au stabilit rezultatul.

Meciul de pe Municipalul severinean începe calm, cu minute bune de tatonare. După analiza de rigoare, cele două echipe se deschis şi încep să apară şi ocaziile. Prima o fructifică Ferfelea, în minutul 33: şut din voleu, imparabil, în colţul lung, după o fază creată de Varga şi continuată cu pasă decisivă de Băluţă.

În partea secundă, Cârţu şi Săndoi schimbă liniile, fiind păstraţi în teren doar Frăsinescu şi Băluţă, ultimul intrat la mijlocul reprizei în locul lui Bancu, accidentat. Craiova se apără bine şi exersează contra-atacul. Se finalizează cu gol în două rânduri, prin Herghelegiu. În minutul 54, Băluţă îl lansează bine pe tânărul atacant, care pătrunde în careu şi trage cu sete în plasa laterală. Zece minute mai târziu, o lecţie de contra-atac. Cârstea recuperază în marginea careului propriu, pasează pentru Sin, care-l deschide pe Herghe. După o cursă de 60 de metri, atacantul îşi trece în cont dubla.

Universitatea obţine astfel o victorie de moral înaintea jocului cu Concordia Chiajna. Alb-albaştrii îşi vor continua antrenamentele până luni la Băile Herculane, apoi vor reveni în Bănie pentru a pregăti jocul cu Chiajna.