Alb-albaştrii au învins astăzi cu 2-1 una dintre forţele campionatului polonez.

Universitatea Craiova – Wisla Cracovia  2-1

Au marcat: Brandan 49, Băluţă 71 / Guerrier 73

Universitatea: Straton – Achim (’46, Băluță), Frăsinescu, Acka, Briceag – Mateiu (70, Ivan), Madson (’77, Kay), Brandan, Târnăcop – Bawab, Rocha (’89, Varga). Antrenori: Emil Săndoi, Sorin Cârțu.

Wisla: Miśkiewicz - Burliga, Głowacki, Guzmics, Sadlok - Uryga, Dudka, Jankowski, Garguła, Stilić – Brożek. Au mai intrat: Bieszczad, Sarki, Guerrier, Kuczak, Bartosz, Stępiński, Bangura, Bierzało, Szywacz, Żemło, Torric Jebrin. Antrenor: Franciszek Smuda

Trupa lui Cârţu şi Săndoi câştigă cu 2-1 jocul test cu Wisla Cracovia, disputat în această după-amiază la baza sportivă Santai. Prima repriză se desfăşoară sub semnul echilibrului, cu şanse de gol la ambele porţi. Nuno Rocha şi Brandan, cu şuturi din marginea careului testează vigilenţa portarului advers. Însă ocazia reprizei o au polonezii, când Acka scoate de pe linia porţii în corner, după ce Straton fusese bătut. Startul părţii secunde aparţine Craiovei. Brandan deschide scorul în minutul 49, trimiţând peste zid, aproape de vinclu, dintr-o lovitură liberă de la 17 metri. Alb-albaştrii continuă forcing-ul, iar Băluţă majorează avantajul, reluând din şapte metri, imparabil, după ce mingea circulase pe traseul Ivan – Bawab. Polonezii revin repede în joc şi pe tabelă, înscriind la nici două minute de la reuşita lui Băluţă. Până la final nu se mai întâmplă nimic notabil. Universitatea îşi trece în cont a doua victorie consecutivă din stagiul turc, după ce, cu două zile înainte învinsese Jagiellonia.

Bilanţul Universităţii în amicalele din Antalya este unul pozitiv: patru victorii, patru remize şi o înfrângere.