Victoria unui stadion întreg, victoria unei echipe adevărate

Cu goluri marcate de ambele vârfuri trimise în teren de Mangia, Universitatea învinge campioana CFR și reduce ecartul față de ardeleni la 5 puncte.

Data: 10.02.2019

Ora: 21:00

Stadion: „Ion Oblemenco”

Competiție: Liga 1 Betano (Etapa a 23-a)

Goluri: Andrei Cristea (min. 14) & Elvir Koljic (min. 78)

Universitatea Craiova: Pigliacelli - Martic, Tiago, Kelic, Bancu - Mateiu, Cicâldău – Meza Colli (Bărbuț, min. 61), Cristea (Rocha, min. 74), Mihăilă (Fedele, min. 83) - Koljic. Rezerve: Popescu, Donkor, Dimitrov, Briceag, Fedele, Rocha, Bărbuț
Antrenor: Devis Mangia

CFR Cluj: Arlauskis - Cr. Manea, Nascimento, Lang, Camora - A. Ioniță, Culio, Djokovici - A. Păun, Omrani, C. Deac. Rezerve: Fernandez, A. Mureșan, Peteleu, Hoban, Petrilă, Costache, G. Ganea
Antrenor: Antonio Conceicao

Peste 25.000 de suporteri au luat cu asalt #VulcanulDePeOblemenco în primul joc al Științei pe teren propriu din acest an. Proaspăt transferat la New York City FC, „piticul atomic” Mitriță a dat lovitura de start a jocului cu CFR Cluj și i-a predat banderola de căpitan lui Nicușor Bancu.

Nu bătuse încă sfertul de ceas când Andrei Cristea își face o introducere de gală în fața celor mai frumoși suporteri pe care i-a avut în carieră: 1-0 în minutul 14, după o acțiune excelentă în bandă a argintului viu de astăzi, Mihăilă. CFR-ul împinge jocul în jumătatea noastră și domină restul primei reprize, dar Pigliacelli și cei doi fundași centrali sunt fără greșeală.

După pauză, Știința revine pe teren cu energia a 30.000 de oameni în vene. Mihăilă face o acțiune în stilul lui Bale și trece pe lângă majorarea diferenței în debutul reprizei. 20 de minute mai târziu, Koljic risipește emoțiile cu o boltă de efect, executată din aer: 2-0 și vuietul de pe Oblemenco răsuna în toată Oltenia.