Victorie în ultimul amical din această iarnă

Universitatea se impune cu 2-1 contra celor de la FC Caransebeş. Vătăjelu deschide scorul în finalul reprizei inaugurale, cu un şut imparabil, dar Stoica înscrie în startul părţii secunde. Herghelegiu reuşeşte un eurogol la ultima fază a meciului.

Universitatea Craiova – FC Caransebeş  2-1 (1-0)

A marcat: Vătăjelu 39, Herghelegiu 90 / Stoica 47

Universitatea: Bălgrădean – Achim (63 Dumitraş), Frăsinescu (64 Kay), Acka (63 Izvoranu), Vătăjelu (64 Briceag) – Mateiu, Madson (61 Ivan), Brandan (64 Herghelegiu), Tîrnăcop (64 Varga) – Băluţă, Nuno Rocha (64 Sin). Antrenori: Sorin Cârţu, Emil Săndoi

FC Caransebeş: Pascal – Cotiga, Goşa, C. Dinu, I. Stancu (37 Buşu) – F. Pîrvu, Artean, Lupu, Stoica – Negoescu, Boştină. Au mai intrat: Coca, Birau, Manea, Barbu, Suru, Precup, Roman, Saulescu, Popa. Antrenor: Alin Artimon

Partida începe sub semnul echilibrului. Craiova este echipa activă, în vreme ce divizionara B este preocupată să închidă culoarele. Din primele momente ale jocului, alb-albaştrii sunt periculoşi: Nuno Rocha trage de la distanţă, dar Pascal scoate de sub bară. Centrările lui Achim şi Brandan sunt respinse rând pe rând în corner de adversari. După o jumătate de oră de joc, Băluţă este periculos, dar trasorul său trece peste. Ocazia prevesteşte golul: cu şase minute înainte de finalul reprizei, Vătăjelu şutează sec, din marginea careului, fără speranţe pentru Pascal şi Craiova intră în avantaj la cabine.

Startul părţii secunde aparţine celor din Caransebeş. În minutul 47, Boştină pătrunde în careu, pe partea stângă, întoarce pentru Stoica, care, din şapte metri reia în forţă şi egalează. După o oră de joc, Cârţu şi Săndoi schimbă aproape întraga echipă, rămânând pe teren doar Bălgrădean, Mateiu şi Băluţă. Oltenii cauta golul victoriei, iar în minutul 71, deschis ideal de Ivan, Băluţă ratează de puţin ţinta, cu un semi-lob, de la 11 metri. Dumitraş este apoi aproape de gol, dar lovitura sa de cap trece pe lângă. Cu cinci minute înainte de final, Băluţă prinde un şut puternic de pe linia careului de 16 metri, dar Coca scoate mingea în corner, de sub bară. Kay are şansa golului izbăvitor, cu trei minute înainte de final, dar şutul său din cinci metri trece puţin pe lângă. Ofensiva furibundă a oltenilor e răsplătită la ultima fază de joc: Herghelegiu trimite de la 20 de metri fix în vinclu şi Universitatea încheie victorioasă.