Ştiinţa Craiova încheie victorioasă stagiul din Antalya

Tîrnăcop şi Nuno Rocha semnează succesul alb-albaştrilor în partida cu Sheriff Tiraspol.

Universitatea Craiova – Sheriff Tiraspol 2-1

Au marcat: Tîrnăcop 29, Nuno Rocha 44 / Macritchii 70

Universitatea Craiova: Straton – Achim, Frăsinescu, Acka, Briceag – Târnăcop, Madson (73, Mateiu), Brandan (’85, Madson), Băluță (’73, Ivan) – Bawab (’83, Băluță), Rocha. Antrenori: Emil Săndoi, Sorin Cârțu.

Sheriff Tiraspol: Pascenko – Potiguer, Ricardinho, Metoua, Leonel Olimpio, Kadu, Ernandes, Jaziri, Monroy, Macritchii, Susic. Au mai intrat: Juric, Degra, Antoniuc, Ginsari, Glvao, Balima, Paires, Rozgoniuc, Svinarenco, Satalkin, Semirov, Isa, Rebenja, Puntus. Antrenor: Zoran Zekic.

Trupa lui Cârţu şi Săndoi câştigă cu 2-1 contra celei mai titrate echipe din Moldova, în ultimul test din cantonamentul turc. Partida începe sub semnul echilibrului. Primele ocazii şi le crează Sheriff-ul: o centrare şutată respinsă de Straton din vinclu, apoi se remarcă Acka după ce ia faţa unui adversar şi îndepărtează pericolul la o fază iminentă de gol. Craiova înclină terenul, şi Tîrnăcop, deschis bine de Nuno Rocha, şutează violent, pe scurt, printre picioarele unui adversar, fără speranţe pentru portar. În finalul reprizei, oltenii presează. O acţiune tăioasă, cu cinci şuturi spre poarta adversă, dintre care cele mai periculoase sunt ale lui Tîrnăcop şi Achim, prevesteşte golul. Îl reuşeşte Nuno Rocha. În fapt, un golazo: şut cu efect, din unghi, în vinclu. Şi la cabine Ştiinţa intră cu un avantaj confortabil. În actul secund, alb-albaştrii joacă la menţinerea rezultatului, iar adversarii caută să reintre în joc. Marchează Macritchii, cu 20 de minute înainte de final, dar e prea puţin. Se încheie 2-1 pentru Ştiinţa, care încheie en-fanfare turneul din Turcia. În cele 11 partide disputate, Universitatea a înregistrat 6 victorii, 4 remize şi o singură înfrângere.