2 ani de când am cucerit SuperCupa U-17

Astăzi, 9 iunie 2020, se împlinesc 2 ani de când Universitatea Craiova Under-17 a cucerit SuperCupa României, chiar în fața Viitorului, scor 1-0.

Data: 09.06.2018

Ora: 11:00

Stadion: Centrul Național de Fotbal Mogoșoaia

Competiție: Liga Elitelor Under-17 (SuperCupa)

Gol: Luis Nițu (min. 35)

Universitatea Craiova Under-17: 12. Preduț - 6. Dobre, 17. Negrea G., 24. Rezeanu – 8. Sîrbu, 21. Cojocaru (cpt.), 10. Moga – 23. Pătulea – 50. Nițu, 16. Markovic, 22. Moldovan. Antrenor: Dragoș Sebastian Bon. Rezerve: 34. Manea A., 18. Manea C., 11. Simon, 19. Boștină, 36. Baiaram, 54. Negrea T., 31. Ionescu.

FC Viitorul Under-17: 1. Mușat - 2. Georgescu, 5. Ștefănescu, 6. Vlad-cpt., 3. Grosu - 4. Călin, 8. Grameni - 10. Dumitrescu, 7. Girsik, 9. Pocol - 11. Vultur. Antrenor: Constantin Falina. Rezerve: 12. Șerban - 14. Bileca, 17. Pitu, 18. Neagu, 19. Munteanu, 20. Voicu, 22. Mureșan.

Cronica meciului:

„După înfrângerea suferită în urmă cu o săptămână în #FINALA Ligii Elitelor Under-17, a sosit vremea revanșei. Astăzi a avut loc reeditarea meciului dintre Universitatea Craiova și FC Viitorul, dar în cadrul SuperCupei. În fața a câteva sute de spectatori în tribunele stadionului din Mogoșoaia, alb-albaștrii lui Bon s-au aruncat în atac încă din primele minute. Banda dreaptă a fost una extrem de activă pe toată perioada primei reprize, pericolul venind în dese rânduri din acea zonă. Rând pe rând, Markovic și Moga ar fi putut aduce deschiderea scorului, însă execuțiile acestora au ratat de puțin ținta. Insistențele alb-albastre și-au spus cuvântul în minutul 35: Luis Nițu a marcat fără emoții din interiorul careului, după o acțiune superbă a vârfului Markovic. 1 – 0 a fost scorul pauzei

Ritmul jocului a devenit unul alert în partea a doua a SuperCupei, ambele echipe având ocazia să puncteze din situații importante. Markovic ar fi putut majora diferența în minutul 51: a rezistat duelului fizic cu fundașii adverși la marginea careului și a șutat puțin pe lângă poarta apărată de Mușat. Până la finalul jocului, compartimentul defensiv al Științei Under-17 a funcționat ceas, astfel că scorul final a fost 1 - 0. Pe parcursul meciului au mai evoluat: Baiaram, Boștină, Simon și Negrea T.”