41 de ani de la victoria României în fața Angliei

41 de ani de la victoria României în fața Angliei, scor 2-1. Căpitanul tricolorilor din acel meci a fost Costică Ștefănescu.

Au mai evoluat în acea partidă Negrilă, Țicleanu, Beldeanu, Cămătaru și Crișan, victoria fiind adusă din penalty-ul obținut de Zoli și transformat de Iordănescu.

Selecționerul nostru de la acea vreme, Valentin Stănescu a trimis în teren următorul 11: Iordache Vasile (GK), Nicolae Negrilă, Stefan Sameș, Costică Ștefanescu (C), Ion Munteanu, Aurel Țicleanu, Aurel Beldeanu, Anghel Iordănescu, Zoltan Crișan, Rodion Cămătaru și Marcel Răducanu. În minutul 71, Aurel Țicleanu a fost înlocuit de Ion Dumitru.

De cealaltă parte, Ronald Greenwood, selecționerul Angliei a îceput meciul în următoarea formulă: Raymond Clemence (GK), Phil Neal, Philip Thompson (C), David Watson, Kenny Sansom, Terry McDermott, Bryan Robson, Graham Rix, Anthony Woodcock, Garry Birtles și Eric Gates. La pauză Steve Coppel i-a luat locul în teren lui Gates iar din minutul 65, Laurie Cunningham l-a schimbat pe Birtles.