Aniversare cu victorie pentru Știința

Zi specială pentru Universitatea Craiova. Cei 74 de ani de istorie ai clubului din Bănie au fost sărbătoriți printr-o victorie fantastică. Meciul de la Severin cu Farul a adus 7 goluri. Constănțenii au punctat repede. Deschiderea de scor a venit în minutul 2, prin Vlad Morar, dar Markovic a readus egalitatea în minutul 26. În minutele 33 și 41, Gabi Torje a înscris o “dublă”, dar Andrei Ivan a marcat și el, astfel că la cabine s-a intrat cu un avantaj de un gol pentru oaspeți.
Jovan Markovic a avut din nou o sclipire și a făcut ca scorul să devină 3-3 în minutul 66. 5 minute mai târziu, Dan Nistor execută o lovitură liberă din lateral, iar Universitatea trece în avantaj. Partida se încheie cu acest scor și pentru Știința urmează deplasarea de pe terenul CFR-ului.

Universitatea Craiova: Lazar – Martic, Găman, Mitrea – Vătăjelu, Al. Crețu, Screciu, Bancu – Vînă – Markovic, A. Ivan
Rezerve: L. Popescu – Căpățînă, Al. Mateiu, Nistor, Sala, Cîmpanu, Hanca, Danciu, Rivaldinho. Antrenor: Mirel Rădoi

Farul: Aioani – Sîrbu, Larie, M. Popescu, Kiki – Artean, T. Băluță, Grameni – Torje, Vl. Morar, Pitu.
Rezerve: Buzbuchi – Corinus, Doukoure, Casap, Borza, Sali, Moldoveanu, Andronache, L. Munteanu
Antrenor: Gică Hagi