Calificarea se decide pe „Ion Oblemenco”

Știința a remizat în manșa tur a turului doi preliminar al Europa Conference League, scor 1-1, cu Vllaznia. Universitatea a condus cu 1-0, după ce Baiaram a fost faultat în careu în finalul primei părți, iar Andrei Ivan a transformat penalty-ul. Haxhaj a marcat golul gazdelor, în minutul 51. De remarcat că echipa noastră au avut un gol anulat în prima repriză prin Ștefan Baiaram. A doua repriză a mai adus câteva ocazii pentru Universitatea Craiova, dar scorul a rămas neschimbat. Calificarea se va decide în Bănie, pe 28 iulie.

Vllaznia: Zagovic – Aralica (Kaina ’52), Kruja (Haxhaj ’46), Juric, Gurishta – Hakaj, Januzi (Alivoda ’89), Bulatovic – Bashnjaku, Coba (Latifi ’82), Heric (Marku ’46). Antrenor: Mirel Josa.

Universitatea Craiova: Lazar – Căpăţînă, Găman, Raul Silva, Bancu – Creţu (Screciu ’71), Mateiu – Gustavo (Roguljic ’89), Baiaram (Cîmpanu ‘90+3, Ivan – Koljic (Markovic ’70). Antrenor: Laszlo Balint