Martic ține speranțele vii

RB Leipzig învinge cu 3 – 1 pe teren propriu, unicul gol al echipei noastre fiind marcat de Ivan Martic în ultimul minut de joc. Luptăm până la capăt, așa că peste fix o săptămână ne vedem la returul din #VulcanulDePeOblemenco.

Data: 09.08.2018

Ora: 19:30 (18:30 – ora Germaniei)

Stadion: Red Bull Arena, Leipzig

Competiție: UEFA Europa League (manșa tur a turului 3 preliminar)

Goluri: Ibrahima Konate (min. 24), Matheus Cunha (min. 76) și Yussuf Poulsen (min. 87) / Ivan Martic (min. 94)

RB Leipzig: Mvogo - Klostermann, Konate, Orban, Saracchi - Kampl, Ilksander, Demme, Bruma - Augustin, Cunha. Rezerve: Muller, Sabitzer, Y. Poulsen, Forsberg, Werner, Mukiele, Stierlin
Antrenor: Ralf Rangnick

Universitatea Craiova: Pigliacelli - Donkor, Tiago (Fedele, min. 79), Kelic, Briceag - Martic, Cicâldău, Mateiu – Mihăilă (Baicu, min. 26), Mitriță (Markovic, min. 85), Bancu . Rezerve: Popescu, Popa, Burlacu, Markovic, Gardoș, Fedele, Baicu
Antrenor: Devis Mangia

Arbitru: Pawel Gli (Polonia), Arbitri asistenți: Konrad Sapela (Polonia), Marcin Borkowski (Polonia), Al 4-lea oficial: Krysztof Jakubik (Polonia).

Observator arbitru: Ray Ellingham (Țara Galilor), Delegat UEFA: Sandor Berzi (Ungaria)

Aproximativ 300 de suporteri ai Științei au fost prezenți în această seară în tribunele Red Bull Arena, susținându-și favoriții din primul și până în ultimul minut de joc, indiferent de rezultatul de pe tabela de marcaj. Clubul nostru le mulțumește tuturor celor care au fost alături de băieții lui Devis Mangia.

Formația germană a început tare acest joc și a ratat ocazii importante prin Bruma și Augustin. Gazdele din această seară au izbutit să treacă în avantaj după 25 de minute. Ibrahima Konate a marcat printr-o lovitură de cap, din cornerul executat de Kampl, nu înainte ca mingea să lovească și bara. 1 – 0 a fost scorul pauzei.

Matheus Cunha a mărit avantajul pentru Leipzig  cu 14 minute înainte de finalul meciului. Cunha a marcat simplu din cinci metri, după o acțiune a nemților pe flancul drept.  Atacantul Poulsen a mărit avantajul de pe tabelă în mintul 87. Revenit după accidentare, Ivan Martic marchează chiar în minutul 94 printr-o execuție superbă din interiorul careului și păstrează vii speranțele calificării în Play-Off-ul UEFA Europa League. Pentru asta avem nevoie de voi, avem nevoie de #VulcanulDePeOblemenco plin până la refuz. 3 – 1 scor final în manșa tur.