„Piticul atomic” Mitriță, a doua victorie consecutivă sub tricolor

Craioveanul Alex Mitriță a evoluat pentru prima oară sub tricolor acasă, în #VulcanulDePeOblemenco. Echipa Națională a României a revenit cu victorie la Craiova, după 14 ani: 1 - 0 cu Suedia. Unicul gol a fost marcat de Rotariu în minutul 57.

Echipa României: 12. Tătărușanu - 15. Manea, 22. Săpunaru (cpt.), 21. Grigore, 3. Toșca - 8. Pintilii, 18. Marin (6. Anton, 70) - 28. Mitriță (9. Rotariu, 54), 23. Stanciu, 7. Chipciu (10. Grozav, 61) - 19. Țucudean (13. Keșeru, 63). Selecționer: Cosmin Contra

Rezerve: 1. Lung, 16. Niță - 2. Benzar, 4. Moți, 5. Nedelcearu, 11. Bancu, 14. Budescu, 17. Deac, 20. Cicâldău, 26. Man

Echipa Suediei: 12. Johnsson - 16. J. Larsson, 18. Jansson-cpt., 14. Helander, 6. Hult - 21. Durmaz, 13. Fransson, 15. Hiljemark, 19. Sema - 11. Guidetti, 22. Kiese Thelin (20. Toivonen). Selecționer: Janne Andersson

Rezerve: 23. Nordfeldt, 25. Rinne, 2. Lustig, 3. Lindelof, 4. Granqvist, 5. Olsson, 7. S. Larsson, 8. Svensson, 9. Berg, 10. Forsberg, 17. Claesson

Aproximativ 20.000 de spectatori au fost prezenți în această seară în tribunele noi arene „Ion Oblemenco”. Fotbalistul Științei cu numărul 28 a fost unul dintre cei mai periculoși tricolori din prima repriză. Mitriță a luat o acțiune solitară specifică lui pe flancul stâng, însă șutul lui din interiorul careului advers s-a scurs puțin pe lângă poarta lui Johnsson. Acestuia i s-a oferit și ocazia să execute o lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri, dar, din nefericire, mingea expediată a trecut peste poarta suedezilor. Cosmin Contra l-a înlocuit pe Alex Mitriță cu Dorin Rotariu în minutul 54 al meciului de la Craiova.

Nicușor Bancu nu a fost utilizat în această seară.