Remiză cu Chiajna

Universitatea Craiova – Concordia Chiajna, 1-1, în cea de a doua etapă a Ligii I Betano. Golurile acestui meci au fost înscrise de Alexandru Băluță în minutul 13, respectiv Marian Cristescu în minutul 23. #BataliaPentruPodium continuă, însă! Doar alături de voi, cei mai pătimași suporteri din țară, vom ajunge acolo sus unde ne este locul și anume în fruntea clasamentului.

Antrenorul Științei, Devis Mangia, a optat pentru următoarea formulă de joc: Calancea – Dimitrov, Spahija, Kelic, Briceag – Gustavo, Screciu, Zlatinski, Bancu – Băluță, Roman.

De cealaltă parte, Vasile Miriuță a trimis în teren următoarea echipă: Bălgrădean – Tipuric, Albu, Zeba, Bucurică – Costin, Vasile, Cristescu, Grădinaru – Pena, Răducanu.

Arbitru: Rusandu Lucian Claudiu, Arbitri asistenți: Avram Valentin, Neacșu George Florin, Observator de joc: Adrian Ionescu

Stadion: „Municipal” Drobeta Turnu Severin

Spectatori: 2.000

Ca și în prima etapă cu CSM Politehnica Iași, alb-albaștrii încep în atac această partidă, exercitând o presiune mare asupra porții lui Bălgrădean. Unul dintre cei mai periculoși fotbaliști din tabăra Științei este chiar vârful Roman, acesta având o ocazie importantă printr-o lovitură de cap. Insistențele alb-albaștrilor au fost răsplătite în minutul 13. Ca urmare a unei centrări a lui Nicușor Bancu, decarul Științei, Alex Băluță, deschide scorul printr-o execuție superbă, sub transversală, din interiorul careului. Autorul pasei decisive de la primul gol, Bancu, a avut ocazia să majoreze avantajul în minutul 20. Acesta a șutat puțin peste poartă după o lovitură liberă executată excelent de căpitanul Craiovei, Băluță. Minutul 23 a adus egalarea pe „Municipalul” din Severin, Marian Cristescu înscriind printr-o lovitură de cap. Ultima mare ocazie a primei părți i-a aparținut brazilianului Gustavo, cel care a ratat de puțin poarta din cinci metri.

La pauză nu a fost efectuată nicio modificare în primul unsprezece al Științei.

Vârful oaspeților, Marius Pena, a irosit o ocazie mare în minutul 57 al meciului. Lovitura sa de cap s-a scurs pe lângă poarta lui Calancea. Jocul s-a mai echilibrat în partea a doua a meciului, fără prea multe ocazii importante de gol. Fundașul central Spahija ar fi putut să o aducă pe Știința în avantaj în minutul 68, însă șutul puternic al acestuia a trecut pe lângă poarta ilfovenilor. Până la finalul jocului, rezultatul de pe tabela de marcaj nu s-a mai schimbat, astfel că Știința obține un punct în disputa de la Severin.

Pe parcursul reprizei secunde au mai fost efectuate următoarele schimbări: Fausto Rossi în locul lui Hristo Zlatinski (min. 62), Cristian Bărbuț în locul lui Gustavo (min. 74) și Alexandru Popescu în locul lui Nicușor Bancu (min. 84).