Victorie în primul meci din 2019!

Cei doi colegi de cameră din cantonamentul Științei, Andrei Cristea și Valentin Mihăilă, au marcat golurile primei victorii din noul an contra turcilor de la Adana Demirspor. Trupa antrenată de Devis Mangia s-a impus cu scorul de 2 - 1.

Data: 13.01.2019

Ora: 16:00 (15:00 - ora României)

Stadion: Titanic Sports Centrum

Competiție: Amical

Goluri: Cristea (min. 11) & Mihăilă (min. 61)

Universitatea Craiova: 1. Popescu - 30. Dimitrov, 15. Donkor, 2. Tiago, 11. Bancu - 22. Bărbuț, 8. Mateiu, 17. Bic, 28. Mitriță - 5. Rocha, 9. Cristea.

Adana Demirspor: 1. Akbaba - 21. Bilgic, 24. Konuk, 4. Demirbag, 3. Tasdelen - 6. Traore, 8. Nefiz, 18. Develi, 24. Kosecki - 92. Turkmen, 7. Yildiz.

Debut în forță în noul an. „Leii” Științei au preluat inițiativa încă din startul jocului și golul a picat la 11 minute după fluierul de start. La nici 48 de ore de la venirea sa, vârful Andrei Cristea a deschis scorul printr-un șut puternic din interiorul careului, pasa decisivă venind din partea lui Mateiu. 1 - 0 a fost scorul pauzei.

Următorii fotbaliști au ieșit de la cabine pentru partea a doua a meciului: 13. Pigliacelli - 27. Martic, 4. Popa, 6. Kelic, 3. Briceag - 7. Meza Colli, 20. Fedele, 10. Cicâldău, 34. Baicu - 38. Nițu, 33. Mihăilă. Tânărul Mihăilă a majorat diferența pe tabela de marcaj printr-o execuție splendidă, din colțul careului mare, mingea oprindu-se în vinclu. Formația din Turcia a marcat golul de onoare pe final de meci, prin polonezul Kosecki. Pe parcursul reprizei secunde a mai fost introdus pe teren și Zete, în locul lui Nițu.

Acest meci a fost transmis în premieră #LIVEVIDEO peste hotare de către clubul Universitatea Craiova. Le mulțumim tuturor celor care ne-au urmărit pe parcursul celor 90 de minute de joc!