Victorie și cu Mediaș. Știința e tot mai sus!

Știința învinge fără să forțeze, 2-0, un adversar care s-a apărat bine, dar pe care l-a dominat pe alocuri clar, și intră în vacanța de două săptămâni cu o linie excelentă de clasament: 18 puncte din 24 posibile, fără înfrângere și pe locul 2 în Liga I Betano.

Așa cum deja ne-a obișnuit, Devis Mangia și-a surprins adversarul și azi: cu Screciu titularizat pentru prima oară fundaș central, alături de Spahija și Tiago, italianul a păstrat 3-4-3-ul cu care am învins la Viitorul. Prima repriză a fost anostă, cu ardelenii veniți la Severin preocupați mai mult să nu primească goluri decât să creeze faze, așezați temeinic într-un 5-4-1 cu vârful de atac la 40 de metri de propria poartă. Universitatea însă are un atu important în era Mangia: răbdarea. Cu Gustavo (19) și Mitriță (22) dansând cu un gol care nu a venit, Știința a intrat calmă la vestiare, știind că, deși și mâine e o zi, punctele trebuie luate azi.

Iar de la pauză a ieșit nu o altă echipă, cum spun clișeele jurnaliștilor sportivi, ci o singură echipă: Universitatea Craiova a controlat autoritar a doua repriză și a marcat de două ori, ambele reușite venind în urma unor faze de excepție.

Mai întâi, căpitanul Băluță a ctitorit o fază de fotbal de înaltă clasă în minutul 56, când a centrat inteligent pe jos pentru apariția excelentă a lui Gustavo în careu. Brazilianul a finalizat sec, cu latul, și i-a egalat pe pasator și pe Mitriță în clasamentul golgheterilor Craiovei, fiecare cu câte trei goluri.

În jumătatea de oră care a urmat, Universitatea și-a adormit adversarul ca o cobră care te hipnotizează cu unduiri drăcești, înainte să-ți aplice mușcătura mortală. Iar mușcătura a venit din trei părți, fulgerătoare și nemiloasă: Rossi (intrat în partea secundă) a dat o pasă de poveste pentru Dimitrov, bulgarul a reușit o preluare de geniu, cu care și-a scos adversarul din joc, apoi a întors în fața porții pentru Burlacu, care își încununează prestațiile bune din ultimele meciuri cu golul de debut în tricoul alb-albastru.

Știința arată bine și impune respect tuturor adversarilor, iar frumoșii ei suporteri pot să aștepte cu încredere și speranță specific oltenească cele două derby-uri care vor urma: cu CFR Cluj, în deplasare, și cu Dinamo, la Severin. Dar până atunci avem de muncă. Ne revedem mâine, cu noi informații fierbinți din sânul familiei Universității.

PS – de remarcat comentariul lui Zicu de la Digi Sport, după meci: ”Universitatea Craiova este una dintre cele mai frumoase echipe din campionat. Construiește frumos și foarte inteligent, cu faze lucrate, sincer seamănă puțin cu Real Madrid”. Până și Decebal Rădulescu l-a completat zicând: ”Da, și mie îmi place foarte mult cum arată Craiova”.